Grupa
Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym
Wieczernik
przy Parafii Rzymskokatolickiej 
p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
w Głubczycach.

SŁOWO LIDERA GRUPY

- DODANO: Głubczyce 04 czerwca 2017r.

Szczęść Boże!

        Mam na imię Ryszard i od 12 października 2016 roku jestem nowo wybranym Liderem Grupy Modlitewnej Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym WIECZERNIK posługującej przy naszej Parafii.

Niedziela Zesłania Ducha Świętego jest dniem szczególnym dla Odnowy, ale również dla każdego wierzącego. To, co było zapowiadane w czytaniach i Ewangeliach okresu wielkanoc-nego słowami Jezusa: Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Parakleta da wam, aby z wami był na zawsze-Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ w was przebywa i w was będzie. Nie zostawię was sierotami. Przyjdę do was. (J14,16-19) nastąpiło w dniu Pięćdziesiątnicy.

        Jak ważna jest obecność Ducha Świętego, skoro Jezus stawia ją ponad swoją własną, tak przecież istotną. Sam mówi: ”Pożyteczne jest dla was moje odejście”, warunkujące przyjście Ducha. Jezus nazywa go Parakletem, czyli Pocieszycielem, który prowadzi „do całej prawdy” o grzechu, sprawiedliwości  i sądzie. Pocieszyciel pokrzepia, wlewa radość, uczy jak być świadkiem prawdy, co mówić i jak się zachować, gdy trzeba dać świadectwo.

        Ponad 2000 lat temu Pan posłał Ducha zalążkowi Kościoła (12 Apostołom) by obdarzyć go odwagą, graniczącą z szaleństwem. Bo czym innym, jeśli nie szaleństwem, była odwaga wyjścia z Wieczernika (zbieżność nazwy naszej Grupy)     i głoszenia Dobrej Nowiny o największym z wrogów ówczesnego establishmentu-Jezusie Chrystusie.

        Tyle samo lat mija od chwili, kiedy Duch Święty rozpoczął szaleństwo miłości w Chrystusowym Kościele. Dobrą Nowiną na dziś dla mnie, dla Ciebie Bracie i Siostro jest to, że nie widać, by Paraklet planował się uspokoić w najbliższym czasie.

        W tym roku w Rzymie obchodzimy 50 lat  powstania ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Za początek katolickiej Odnowy Charyzmatycznej uważa się rok 1967, a miejscem jej „narodzin" był Katolicki Uniwersytet w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych. Wówczas grupa trzydziestu osób, wśród których byli studenci i profesorowie tej uczelni, odprawiała weekendowe rekolekcje w dniach 17-19 lutego 1967r. Rozważania oparte były na czterech pierwszych rozdziałach Dziejów Apostolskich. W sobotni wieczór wielu z obecnych doświadczyło zjawiska, które wkrótce zostało uznane za centralne doświadczenie Odnowy – a które zaczęto nazywać chrztem w Duchu Świętym, bądź wylaniem Ducha Świętego.

        Dzisiaj w  naszym Kościele 50 dni po Zmartwychwstaniu upamiętniamy zesłanie Ducha Świętego, dzięki któremu umacniamy się jako Kościół Boży, przeniknięty misją miłości.

        Prosimy, by tak jak w pierwotnym Kościele, Duch Święty przenikał nasze serca, rozpalał w nich miłość bratnią i posyłał nas z orędziem Dobrej Nowiny o zbawieniu, które przynosi Jezus Chrystus.

        Jako Grupa Modlitewna istniejąca przy naszej Parafii już 20 lat (w tym roku obchodzić będziemy jubileusz) chcemy nadal trwać w posłudze Kościołowi i czerpać owoce z winnicy Pańskiej.

        Pragnę pracować nad utrzymaniem jedności grupy, zapewnieniem aktywnej formacji duchowej indywidualnej oraz grupowej.

        Jednak nasza grupa  „starzeje się i zmniejsza” z  powodu braku napływu nowych uczestników.

        Dlatego, zwracam się do Was, drogie Siostry i drodzy Bracia, jeżeli czujecie potrzebę pogłębienia osobistej relacji z Jezusem, zapraszamy do nas, na  spotkania modlitewno-formacyjne grupy (spotykamy się w czwartki po wieczornej Mszy św.)

        Jeżeli potrafisz grać na instrumentach muzycznych i lubisz śpiewać możesz wesprzeć naszą diakonię muzyczną i wspólnie będziemy wielbić Boga muzyką i śpiewem.

        Jeżeli bliższe są Ci tradycyjne formy modlitwy, możesz się realizować włączając się w prowadzenie Koronki do Miłosierdzia Bożego w kaplicy szpitalnej od poniedziałku do soboty – kontynuując tym samym orędzie skierowane do Św. Faustyny przez Jezusa lub też włączyć się w odmawianie Różańca, przed wieczorną Mszą Św. - odpowiadając na Apel Matki Bożej z Fatimy.

        Jeżeli masz talent i chciałbyś prowadzić dalej naszą kronikę przyjdź wręcz z pośpiechem!

        Jeżeli poruszyło Cię wezwanie Papieża Franciszka, do „ruszenia się z kanapy”, a nie wiesz jak to zrobić, przyjdź do nas, my podzielimy się naszym doświadczeniem i planami na przyszłość, które dzięki Twojej Siostro i Bracie, pomocy będziemy mogli realizować na Chwałę Pana!

        Zapraszamy młodych wiekiem i młodych duchem, małżeństwa - by mogło powstać przy naszej Parafii, duszpasterstwo młodzieży, małżeństw i dzieci.

        Starsi podzielą się wiedzą i doświadczeniem w przekazywaniu wiary w domu, rodzinie, a młodzi zainspirują nas do nowych zadań i form głoszenia Słowa Bożego.

        Młodzież zachęcam by podzieliła się swoimi oczekiwaniami i podpowiedziała, jak zmienić tę sytuację, aby Sakrament Bierzmowania, otwierający nowy przebogaty początek życia duchowego młodego człowieka, nie stanowił często końca żywego uczestniczenia młodzieży w życiu Kościoła i Parafii.

        Poruszonych moim zaproszeniem i wezwaniem Papieża Franciszka do „ruszenia się z kanapy”  zapraszam na spotkanie naszej Grupy, bądź do kontaktu osobistego ze mną ,animatorami lub innymi członkami Grupy. Zapraszam do dialogu i dzielenia się, aby zacząć rozmawiać o naszej wierze. (mój adres e-mailowy: ryszard.michalik@gmail.com) .

        Przyjdźcie, radośnie uwielbiajmy Pana! Słuchajmy i otwierajmy się na Słowo Boże! Otwórzmy się na dary Ducha Świętego!

CHWAŁA PANU!

Dziękuję Bogu za WAS, Duchowi  Św. za natchnienie i umocnienie!

SZCZĘŚĆ WAM BOŻE!

Czym więc jest uwielbienie?

To mówienie Bogu „tak” we wszystkich sytuacjach życiowych - tych największych, ale również najprostszych. To oddawanie chwały w każdym momencie, niezależnie od tego, czy sprawy idą po naszej myśli, czy nie. Pozwala zawsze być zakotwiczonym w Jezusie i przezwyciężać wszystkie trudne doświadczenia, które nas spotykają.

o4 czerwca 2o17r.TREŚCI ARCHIWALNE:     

Ruch Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym narodził się w 1967roku w środowisku studenckim w Pittsburghu (USA). Dziś rozrósł się na wszystkie kontynenty a w Polsce także istnieje już od ponad 40 lat.

     Grupa głubczycka powstała w 1997 roku a jej nazwa WIECZERNIK nawiązuje do zesłania Ducha Świętego na apostołów właśnie w Wieczerniku. Grupą liczącą zmiennie kilkadziesiąt osób kolejno opiekowali się Księża Wikariusze Parafii Głubczyce: ks. Waldemar, ks. Grzegorz, ks. Marian, ks. Donat, ks. Marcin, ks. Mariusz - a obecnie ks. Tomasz.

     14 lutego 2o11r został podpisany przez ks. Biskupa Andrzeja Czaję i diecezjalnego koordynatora, ks. Eugeniusza Plocha, Statut Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Opolskiej, który wszedł w życie także w naszej grupie.

     Spotkania odbywają się w naszej salce parafialnej w czwartki, po wieczornej Mszy świętej, a kończą Apelem Jasnogórskim o g. 21.oo.

     Każdą z kilkunastu grup ODNOWY w Diecezji Opolskiej wyróżnia jakiś konkretny charyzmat. Tym charyzmatem w naszej głubczyckiej grupie jest MODLITWA WSTAWIENNICZA. Kilka lat temu - zapewne za łaską Bożą - odczuliśmy potrzebę modlitwy nie tyle za siebie co za innych, a konkretnie ZA MŁODZIEŻ. Bóg uświadomił nam, jak ostatnio młodzi są zniewalani i pozostawieni samym sobie. 

Modlitwa za kogoś - a daj Boże nawet za nieprzyjaciół - jest Bogu bardzo
miła a jej owocami jest obdarowywany ten, kto jest polecany w modlitwie
ale także sam modlący się.

     Modlimy się także poza systematycznymi spotkaniami tygodniowymi. Kiedy i jak?

 • Odmawianiem Różańca świętego w kościele przed wieczorną Mszą św:  
  • w poniedziałki za dzieci i młodzież,
  • we wtorki za rodziny - aby były Bogiem silne
  • w środy do Miłosierdzia Bożego modlitwą uwielbienia,
  • w czwartki dziękując za dar Eucharystii i za kapłanów - z dodatkową ofiarą dziennego postu ścisłego przez jedną osobę z naszej wspólnoty w środę poprzedzającą,
  • w piątki na przeproszenie za popełnione zło i zaniechanie dobra.
 • Koronką do Miłosierdzia Bożego - codziennie, o g. 15.oo, w przestronnej kaplicy szpitalnej, wraz z Chorymi - także za opiekę medyczną, rodzinną i wolontariat.
 • W Pierwsze Czwartki Miesiąca spotykamy się na naszej specjalnej Mszy świętej, w naszej grupowej wspólnocie, którą przeżywamy z żywym naszym uczestnictwem - także przez nasz wspólny stosowny śpiew.
 • Każdy Pierwszy Piątek Miesiąca to  nasza Adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele Ojców Franciszkanów w Głubczycach - adorujemy także podczas systematycznych Adoracji parafialnych w naszej świątyni parafialnej.
 • W ramach modlitwy w izdebce każdego dnia rozważamy SŁOWO BOŻE w tzw. "Namiocie Spotkania" - zob. Wj. 33,7nn. Przeżywanym SŁOWEM dzielimy się na spotkaniach z braćmi - co umacnia w nas wiarę, nadzieję i miłość a to nie jedyne owoce, jakich doznajemy. 

Podejmujemy także zadania i dzieła okresowe:

 • Co dwa lata organizujemy Seminarium Odnowy Wiary, najczęściej 8-9 tygodniowe. Katechezy głoszą kapłani zaproszeni z naszej diecezji.
 • Co 6 tygodni udajemy sie do kościoła śś Piotra i Pawła w Opolu na Mszę świętą z modlitwą o uzdrowienie.
 • Raz w roku spotykamy się w Częstochowie na Jasnej Górze u stóp Maryi ze wspólnotami z całej Polski (także z zagranicy) na Ogólnopolskim Czuwaniu Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym - doświadczając przeżywania jedności z Bogiem i z braćmi. Jedność tę najbardziej obrazuje modlitwa uwielbienia - tak charakterystyczna dla całego Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.

wśród grup z Diecezji Opolskiej na Jasnej Górze, 2003r.

     W tym roku w pierwszą sobotę miesiąca kwietnia (2 kwietnia)  pielgrzymowaliśmy na Jasną Górę, aby zawierzyć Matce Bożej naszą diecezję, biskupów i kapłanów, także nasze rodziny, dzieci i młodzież. Podczas Mszy świętej w kaplicy Cudownego Obrazu odczytaliśmy Akt Zawierzenia się Matce Bożej. Część osób z naszej grupy przyjęła Szkaplerz Karmelitański.       

     Na nasze wszelkie podobne wyjazdy i pielgrzymki zawsze zabierają się także osoby spoza grupy, które potem też często na dłużej włączają się w naszą wspólnotę.

     Ostatnio skorzystaliśmy z zaproszenia ks. Marcina, naszego niedawnego opiekuna, do kościoła śś Piotra i Pawła w Nowej Cerekwi, na czuwanie w intencji umocnienia wiary dzieci i młodzieży. Przybyliśmy tam z ochotą, bo każde zaproszenie nas do modlitwy traktujemy jako Bożą łaskę. Tę formę modlitwy wstawienniczej praktykowaliśmy już nieco wcześniej odwiedzając autobusem parafie Zawiszyce, Królowe, Lisięcice i Pietrowice GłubczyckieMamy nadzieję, że po niedawnej modlitwie w Nowej Cerekwi odwiedzimy także inne kościoły naszego dekanatu głubczyckiego.

     Dlatego:

- Przyjdźcie, a podzielimy się także z Wami nasza radosną wiarą! 
- Gorąco zapraszamy, jesteśmy zawsze otwarci i zawsze czekamy! 
- Duch Święty Pocieszyciel zawsze wynagradza tym, którzy Mu zaufają
Chwała Panu!

PS.: Bieżące informacje dotyczące naszej wspólnoty można także znaleźć w gablotce WIECZERNIKA w przedsionku naszego kościoła parafialnego w Głubczycach a odnośnie Odnowy w Diecezji Opolskiej - na stronie www.odnowa.opole.pl.

Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi.

tekst przygotował Kazimierz.