SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

MAŁŻEŃSTWO to święte powołanie i święte zaproszenie, z którym w duszy wielu ludzi staje Bóg Wszechmogący, Stwórca i Pan Wszechświata.

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA to zaprzysiężony przed Bogiem, przy ołtarzu w kościele parafialnym narzeczonego lub narzeczonej, oparty na prawdziwej miłości, dozgonny związek mężczyzny i kobiety, mający na celu wzajemną pomoc (miłość) i odpowiedzialność małżonków przez całe życie a także przekazanie życia dzieciom i tym samym założenie - także opartej na żywej świętej miłości - rodziny. Takiemu sakramentalnemu związkowi błogosławi Chrystus.

Małżonkowie podejmując sakramentalny związek małżeński otwierają się na Bożą łaskę sakramentu i zobowiązują się z nią współpracować, gdyż Bóg nie chce zbawiać człowieka bez jego własnego świadomego i czynnego udziału.

WSPÓŁPRACA MAŁŻONKÓW Z BOŻĄ ŁASKĄ TO:
  • żywa codzienna świadomość katolickiej świętej wiary,
  • świadomość przynależności do wspólnoty Kościoła Świętego i udziału w jej życiu,
  • podejmowanie w życiu codziennym modlitwy i niedzielnej Mszy św,
  • regularne przystępowanie do sakramentów świętych - pokuty i Komunii świętej,
  • pogłębianie swojej wiary przez poszerzanie wiedzy religijnej a nade wszystko przez czytanie Pisma Świętego,
  • budowanie w swoim małżeństwie i rodzinie obyczajów opartych na nauce Ewangelii Chrystusa.
       NIECH najpiękniejsza współpraca małżonków z Chrystusem sprawi:
  • że ich małżeństwo będzie szczęśliwe,
  • że ich dzieci będą święte,
  • że Chrystus sam, któremu zaufali w życiu doczesnym, będzie ich nagrodą i pokojem w wieczności.

ZAWIERANIE
SAKRAMENTALNEGO ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO

Miejscem zawierania sakramentalnego związku małżeńskiego jest kościół parafialny narzeczonej albo narzeczonego. Przed zawarciem sakramentalnego związku małżeńskiego należy zgłosić się w Parafii narzeczonego albo narzeczonej przynajmniej 3 miesiące przed planowanym terminem ślubu w celu spisania PROTOKÓŁU PRZEDŚLUBNEGO.

Trzeba wtedy przedłożyć następujące dokumenty:

• metryka Chrztu św świeżej daty (nie starsza niż 3 miesiące),
  • ostatnie świadectwo (potwierdzenie) z nauki religii,
  • dowód osobisty dla stwierdzenia tożsamości,
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeszkód z prawa cywilnego do zawarcia związku małżeńskiego (można je złożyć w kancelarii parafialnej w czasie tzw drugiej rozmowy przedślubnej, ponieważ zaświadczenie to ma ważność tylko 3 miesiące od daty wydania z USC i mogłoby być nieważne w dniu zawierania małżeństwa w kościele - i małżeństwa nie możnaby wtedy zawrzeć bez zaktualizo- wania zaświadczenia)  lub dokument stwierdzający wcześniejsze już zawarcie przez narzeczonych związku cywilnego.

PRZED ZAWARCIEM sakramentalnego związku małżeńskiego KONIECZNE JEST PONADTO:

• uczestniczenie w naukach przedślubnych (terminy u nas w tabeli poniżej oraz w ogłoszeniu w przedsionku kościoła),
  • wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych w Parafii pobytu lub zamieszkania narzeczonego lub narzeczonej (stosownie do wskazania duszpasterza),
  • pojednanie się z Bogiem w sakramencie pokuty (dwie spowiedzi święte: pierwsza miesiąc przed ślubem, druga tuż przed ślubem),
  • uzgodnienie uroczystości ślubnej z Organistą naszego kościoła i złożenie za tę oprawę muzyczną gratyfikacji,
  • potwierdzenie aktualności ślubu w kancelarii parafialnej tydzień przed jego datą..
    Zwyczajową ofiarę na potrzeby Parafii z okazji ślubu składają świadkowie w zakrystii przed albo po uroczystości na ręce księdza. Dobrze jest także choćby grosikiem odwdzięczyć się mninistrantom za ich służbę podczas uroczystości.

UWAGA:
          W przypadku, gdy w Parafii przeprowadza się wszystkie formalności przedślubne a młodzi życzą sobie, aby sam ślub odbył się w innym kościele, wtedy młodzi składają w kancelarii parafialnej gdzie prowadzono formalności ofiarę na potrzeby tejże Parafii na okoliczność czynności biurowych - sugeruje się połowę tradycyjnej ofiary, która będzie złożona w kościele ślubu przy okazji ślubu

NAUKI PRZEDŚLUBNE w Parafii Głubczyce

14.o5. 2o19

21.o5. 2o19

28.o5. 2o19

1. Nauki odbywają się w wyznaczone wyżej wtorki o g. 17.oo.
w salce św Wojciecha  lub w bibliotece w budynku katechetycznym przy kościele parafialnym w Głubczycach.
2. Narzeczonych obowiązuje:
  • 5 kolejnych nauk przedślubnych oraz
  • wynikające z nich 3 konsultacje w KATOLICKIEJ PORADNI RODZINNEJ.
3. KATOLICKA PORADNIA RODZINNA przy Parafii Głubczyce to:
  • dla narzeczonych:
    • nauki przedślubne nr 2 i 3 oraz
    • wynikające z nich konsultacje indywidualne,
  • dla małżonków:
    • możliwość spotkania z Doradczynią Rodzinną w środy, g. 17.oo, w BIBLIOTECE PARAFIALNEJ w Głubczycach - a także po uzgodnieniu telefonicznym - numer poniżej.
  •  telefon kontaktowy KATOLICKIEJ PORADNI RODZINNEJ przy PARAFII GŁUBCZYCE: 693 519 075.

UWAGI DODATKOWE
DOTYCZĄCE UROCZYSTOŚCI ŚLUBNEJ
  1. ŚWIADKOWIE 10 minut przed godziną ślubu w zakrystii
    • przyniosą  kartki potwierdzające spowiedź św nowożeńców i ewentualne inne brakujące dokumenty,
    • przyniosą obrączki,
    • podają swoje dowody tożsamości (aby były spisane ich personalia) i złożą podpisy na dokumentach.
  2.  NOWOŻEŃCY przyjdą do zakrystii po ślubie       aby:
    •  złożyć podpisy na dokumentach,
    • pobrać dokumenty o zawartym sakramentalnym związku małżżeńskim.
  3.   KWIATY I DEKORACJE DODATKOWE DO KOŚCIOŁA NA ŚLUB - poza parafialnym ukwieceniem ołtarza - nowożeńcy załatwiają i opłacają indywidualnie w dowolnej kwiaciarni a ukwiecają z uszanowaniem zabytkowych ławek kościoła.
  4.   WAŻNA UWAGA DLA ŚLUBÓW W KOŚCIOŁACH GŁUBCZYCKICH:
    • Z gratulacjami i serdecznościami po ślubie odsuwamy się nieco w bok od głównego wejścia do kościoła, aby godnie mógł wejść do kościoła następny ślub!!!