Ks. Jerzy Szymik o Powstaniach Śląskich. 2021 07 31
Ks. Jerzy Szymik: O powstaniach śląskich. Z Pszowa, teologicznie

​​​​​​

Moi prości przodkowie szli do powstania, bo nie chcieli być tanią siłą roboczą w zapyziałej wschodniej prowincji pruskiego luterańskiego imperium. Chcieli być w katolickiej Polsce, chcieli na Wawel i na Jasną Górę. Być może nie umieliby tego tak nazwać, ale wiedzieli, czego chcą. I było to dla nich tak ważne, że byli gotowi dla tego umrzeć – pisze ks. Jerzy Szymik w „Teologii Politycznej Co Tydzień”: „Śląsk – co tu Powstanie?”.

       Piszę w Pszowie, w moim domu rodzinnym. Z widokiem na wieżyczkę Urzędu Miejskiego, naszego ratusza, przeszło stuletniego budynku, na którym na kilka godzin, podczas pierwszego powstania, zawisła po raz pierwszy polska flaga. Teraz wisi stale. W herbie Pszowa jest kościół a nasze miejskie barwy są żółto-niebieskie.

        Pszów to niewielkie górnośląskie…

Rocznica urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego.

Dokładnie 120 lat temu, 3 sierpnia 1901 roku urodził się Sługa Boży Kard. Stefan Wyszyński. Późniejszy prymas przyszedł na świat w Zuzeli nad Bugiem, o godzinie 3. Jeszcze tego samego dnia ochrzczono go w miejscowej parafii pw. Przemienienia Pańskiego. W tym szczególnym dniu przypominamy niezwykle ważne słowa Prymasa Tysiąclecia. 

Kardynał Stefan Wyszyński

BŁOGOSŁAWIONE DZIEDZICTWO NARODU

        Młode pokolenie Polski idzie w czasy niewątpliwie trudne. Kiedyś mnie zabraknie, ale Wy to przypomnicie!
I od Was zażądają wielkich ofiar, potężnej wiary, gorącej miłości, a w niejednej klęsce — nadziei na Sprawiedliwego Boga. Musicie być wtedy mężni. W takich momentach pomocą Wam będzie doświadczenie, które Naród zdobył w ciągu minionych dziejów.

        Wielką mądrością jest umiejętność…

Piosenka na rozpoczęcie Igrzysk w Tokio 2021
Biskup skrytykował piosenkę „Imagine“ Johna Lennona.
„Nie wyobrażam sobie nic gorszego od takiej wizji świata”

Piosenka „Imagine” Johna Lennona, klasyk kultury pop XX wieku wykonany podczas ceremonii otwarcia Igrzysk olimpijskich w Tokio, spotkała się z ostrą krytyką katolickiego biskupa Roberta Barrona.

Biskup pomocniczy Los Angeles i jeden z  najbardziej aktywnych medialnie prałatów w Stanach Zjednoczonych, napisał komentarz dla New York Post, i opisał w nim hit byłego członka The Beatles jako „najgorszą pop piosenkę w historii”.

Wołanie o chaos

Barron od razu dodał, że kocha The Beatles i Lennona i żałuje, że musi tak pisać.

„Ale, to po prostu prawda. Choć melodia jest piękna, słowa to wołanie o całkowity chaos…

Wywiad z Wiktorem Orbanem dla chorwackiego pisma katolickiego.
Orban dla chorwackich mediów
o Europie Środkowej: Zachód nie chce, abyśmy byli wolni, chce naszej wolności na swoich warunkach

„Kiedy Chorwat pomaga Węgrowi, Węgier Chorwatowi lub Polak Chorwatowi, myślę, że nie ma obawy, iż stoją za tym jakieś ukryte motywy. Wierzę, że my w Europie Środkowej jesteśmy zdani nawzajem na siebie. Nie jestem naiwny i wiem, że dochodzi między nami do sporów, ale w rzeczywistości jest to wspólnota zdana na siebie. I tylko poprzez współpracę możemy chronić nasze elementarne interesy przed imperiami”

- powiedział premier Węgier Viktor Orban w dużej rozmowie dla chorwackich mediów, w której poruszył szereg niezwykle interesujących tematów.

Orban udzielił wywiadu dla katolickiego tygodnika Glas koncila, wydawanego przez Archidiecezję zagrzebską, a tematy były zróżnicowane. Nawiasem mówiąc, jest to jedna z nielicznych rozmów Orbana…

Z nauczania Kardynała Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Cytaty z nauczania
Kardynała Prymasa
Stefana Wyszyńskiego.

Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! - serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze, nie dając się spętać żadną niewolą. Pamiętajcie – orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko.
... Pamiętajcie, że i Wy jesteście z pokolenia orłów. Niech to będzie dla Was znakiem, programem i ukazaniem drogi. „Wylęgajcie się” wszyscy na ziemi polskiej, która jest „gniazdem orłów” dla wszystkich pokoleń. W ramionach Jasnogórskiej Pani, Waszej Najlepszej Matki i Królowej Polski, szybujcie wysoko ku…