Katolicka Odnowa w Duchu Świętym

przy Parafii Rzymskokatolickiej
p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
w Głubczycach.

Ruch Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym narodził się w 1967roku w środowisku studenckim w Pittsburghu (USA). Dziś rozrósł się na wszystkie kontynenty a w Polsce także istnieje już od ponad 40 lat.

Grupa głubczycka powstała w 1997 roku a jej nazwa WIECZERNIK nawiązuje do zesłania Ducha Świętego na apostołów właśnie w Wieczerniku. Grupą liczącą zmiennie kilkadziesiąt osób kolejno opiekowali się Księża Wikariusze Parafii Głubczyce: ks. Waldemar, ks. Grzegorz, ks. Marian, ks. Donat, ks. Marcin, ks. Mariusz - a obecnie ks. Tomasz.

14 lutego 2o11r został podpisany przez ks. Biskupa Andrzeja Czaję i diecezjalnego koordynatora, ks. Eugeniusza Plocha, Statut Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Opolskiej, który wszedł w życie także w naszej grupie.

Spotkania odbywają się w naszej salce parafialnej w czwartki, po wieczornej Mszy świętej, a kończą Apelem Jasnogórskim o g. 21.oo.

Każdą z kilkunastu grup ODNOWY w Diecezji Opolskiej wyróżnia jakiś konkretny charyzmat. Tym charyzmatem w naszej głubczyckiej grupie jest MODLITWA WSTAWIENNICZA. Kilka lat temu - zapewne za łaską Bożą - odczuliśmy potrzebę modlitwy nie tyle za siebie co za innych, a konkretnie ZA MŁODZIEŻ. Bóg uświadomił nam, jak ostatnio młodzi są zniewalani i pozostawieni samym sobie.

Modlitwa za kogoś - a daj Boże nawet za nieprzyjaciół - jest Bogu bardzo
miła a jej owocami jest obdarowywany ten, kto jest polecany w modlitwie
ale także sam modlący się.

Modlimy się także poza systematycznymi spotkaniami tygodniowymi. Kiedy i jak?

• Odmawianiem Różańca świętego w kościele przed wieczorną Mszą św:
    • w poniedziałki za dzieci i młodzież,
    • we wtorki za rodziny - aby były Bogiem silne
    • w środy do Miłosierdzia Bożego modlitwą uwielbienia,
    • w czwartki dziękując za dar Eucharystii i za kapłanów - z dodatkową ofiarą dziennego postu ścisłego przez jedną osobę z naszej wspólnoty w środę poprzedzającą,
    • w piątki na przeproszenie za popełnione zło i zaniechanie dobra.
  • Koronką do Miłosierdzia Bożego - codziennie, o g. 15.oo, w przestronnej kaplicy szpitalnej, wraz z Chorymi - także za opiekę medyczną, rodzinną i wolontariat.
  • W Pierwsze Czwartki Miesiąca spotykamy się na naszej specjalnej Mszy świętej, w naszej grupowej wspólnocie, którą przeżywamy z żywym naszym uczestnictwem - także przez nasz wspólny stosowny śpiew.
  • Każdy Pierwszy Piątek Miesiąca to  nasza Adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele Ojców Franciszkanów w Głubczycach - adorujemy także podczas systematycznych Adoracji parafialnych w naszej świątyni parafialnej.
  • W ramach modlitwy w izdebce każdego dnia rozważamy SŁOWO BOŻE w tzw. "Namiocie Spotkania" - zob. Wj. 33,7nn. Przeżywanym SŁOWEM dzielimy się na spotkaniach z braćmi - co umacnia w nas wiarę, nadzieję i miłość a to nie jedyne owoce, jakich doznajemy.

Podejmujemy także zadania i dzieła okresowe:

• Co dwa lata organizujemy Seminarium Odnowy Wiary, najczęściej 8-9 tygodniowe. Katechezy głoszą kapłani zaproszeni z naszej diecezji.
  • Co 6 tygodni udajemy sie do kościoła śś Piotra i Pawła w Opolu na Mszę świętą z modlitwą o uzdrowienie.
  • Raz w roku spotykamy się w Częstochowie na Jasnej Górze u stóp Maryi ze wspólnotami z całej Polski (także z zagranicy) na Ogólnopolskim Czuwaniu Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym - doświadczając przeżywania jedności z Bogiem i z braćmi. Jedność tę najbardziej obrazuje modlitwa uwielbienia - tak charakterystyczna dla całego Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.

wśród grup z Diecezji Opolskiej na Jasnej Górze, 2003r.

W tym roku w pierwszą sobotę miesiąca kwietnia (2 kwietnia)  pielgrzymowaliśmy na Jasną Górę, aby zawierzyć Matce Bożej naszą diecezję, biskupów i kapłanów, także nasze rodziny, dzieci i młodzież. Podczas Mszy świętej w kaplicy Cudownego Obrazu odczytaliśmy Akt Zawierzenia się Matce Bożej. Część osób z naszej grupy przyjęła Szkaplerz Karmelitański.

Na nasze wszelkie podobne wyjazdy i pielgrzymki zawsze zabierają się także osoby spoza grupy, które potem też często na dłużej włączają się w naszą wspólnotę.

Ostatnio skorzystaliśmy z zaproszenia ks. Marcina, naszego niedawnego opiekuna, do kościoła śś Piotra i Pawła w Nowej Cerekwi, na czuwanie w intencji umocnienia wiary dzieci i młodzieży. Przybyliśmy tam z ochotą, bo każde zaproszenie nas do modlitwy traktujemy jako Bożą łaskę. Tę formę modlitwy wstawienniczej praktykowaliśmy już nieco wcześniej odwiedzając autobusem parafie Zawiszyce, Królowe, Lisięcice i Pietrowice GłubczyckieMamy nadzieję, że po niedawnej modlitwie w Nowej Cerekwi odwiedzimy także inne kościoły naszego dekanatu głubczyckiego.

Dlatego:

- Przyjdźcie, a podzielimy się także z Wami nasza radosną wiarą!
- Gorąco zapraszamy, jesteśmy zawsze otwarci i zawsze czekamy!
- Duch Święty Pocieszyciel zawsze wynagradza tym, którzy Mu zaufają
Chwała Panu!

PS.: Bieżące informacje dotyczące naszej wspólnoty można także znaleźć w gablotce WIECZERNIKA w przedsionku naszego kościoła parafialnego w Głubczycach a odnośnie Odnowy w Diecezji Opolskiej - na stronie www.odnowa.opole.pl.

Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi.

tekst przygotował Kazimierz.

Opiekunem KATOLICKIEJ ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM w naszej Parafii - ze strony Księży - jest ks. Andrzej

Dzisiaj jest 23-10-2014